14 maja 2013

"Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść niepokonanym"

   Futbol w przyszłym sezonie nie będzie już taki sam. Nic nie będzie takie samo. Fani Czerwonych Diabłów są zapewne gotowi na zmianę koszulek domowych - z czerwonych na czarne - żałobne. W końcu z ławki trenerskiej (nie, to Anglia - więc menadżerskiej) odeszła legenda. Twórca największych sukcesów w historii klubu, duma Manchesteru United, postać legendarna, mająca bowiem swój pomnik. Żegnaj, Sir Alexie Fergusonie.


   Szkot był różnie odbierany, szczególnie w angielskim środowisku piłkarskim. Jedni go nie cierpieli (czyt. ja, kibice: Chelsea, Arsenalu, a właściwie chyba wszystkich angielskich zespołów), inni podziwiali (kibice Man Utd). Wszystko z jednego powodu - jego sukcesów sportowych. Nie można temu Panu odmówić żądzy zwycięstwa, chęci bycia najlepszym, zaspokajaniu siebie i wszystkich sympatyków poprzez kolejne tryumfy. 71 lat, a on wciąż chciał wygrywać, wciąż mu było mało, ileż to ambicji. Piszę to ja - szczery kibic Manchesteru City.

   Mnie z kolei cieszyły jego porażki, których było bez porównania mniej w stosunku do sukcesów. Sromotne klęski, nerwowe żucie gumy, dziwne gesty w kierunku arbitrów. Tak, jestem w opozycji, co nie może mi pozwolić na bycie nieobiektywnym. Nie mam prawa twierdzić, że Ferguson nie jest trenerem wybitnym. Na jego odejściu traci cały piłkarski świat. Wracając jednak do opozycji - za co go w Anglii nienawidzą? Wiecie co to Fergie Time? Właśnie. Fergie Time to czas doliczony do 90 regulaminowych minut. Czas potrzebny Manchesterowi United do zmiany niekorzystnego rezultatu. Fergie Time kończy się w momencie zdobycia bramki przez Czerwone Diabły. Nie jest to zwykły doliczony czas, jest doliczonym czasem doliczonego czasu.

KWIECIEŃ 2009r. - Manchester United dość nieoczekiwanie remisuje z Aston Villą, Macheda daje prowadzenie gospodarzom w 93. minucie spotkania. Manchester zgarnia 3 punkty. Aston Villa nic.

WRZESIEŃ 2009r. - derby Manchesteru. Bellamy po błędzie Ferdinanda strzela niespodziewanie bramkę na remis. Mamy wynik 3-3. 96. minuta - Michael Owen pokonuje Shaya Givena, sędzia techniczny wyświetlił na tablicy 4 doliczone minuty. Grali 6. Mark Huhges nie wytrzymuje, podchodzi do technicznego, pokazując nerwowo palcem na zegarek, nic to nie daje, 4-3. Fergie Time.

KWIECIEŃ 2010r. - kolejne derby Manchesteru. Mecz wyrównany, znikoma ilość okazji bramkowych, wprawdzie było ich kilka, ale mecz nie porwał, 0-0, koniec... Nie, 93. minuta, dośrodkowanie z lewej strony, Paul Scholes uderza głową iii... 0-1. The Citizens przegrani. Shay Given pokonany. Scholes szaleje z radości. Koniec, Fergie Time.

   Przykładów jest zdecydowanie więcej. Weźmy na przykład mecze z tego sezonu, które znam z autopsji (nie wiem czy tak mogę napisać - chodzi  to, że na własnej skórze doświadczyłem Fergie Time, dzieląc ich punktami z kimś innym). Weźmy ten sezon: Manchester City, Chelsea, Newcastle, Aston Villa, Southampton. Te spotkania oglądałem. W końcówce Czerwone Diabły wyrywały rywalom punkty. Wszystkie 3. Nie od dzisiaj mówi się też o presji jaką Ferguson wywiera na sędziach. Jak wyliczył serwis angliakopie.pl, Sir Alex w 9 meczach, gdzie jego drużyna straciła punkty, aż 7 razy skrytykował pracę arbitrów.

   W czerwonej części miasta jest jednak uwielbiany. Ba, nie tylko w czerwonej części miasta, ale i na całym świecie. Wśród sympatyków Red Devils, rzecz jasna. Wyprodukował pokolenie Cantony i jego młodszych braci. Beckham, Butt, Scholes, bracia Neville, Giggs czerpali wzór z wielkiego Francuza - wielkiego charakterem, boiskowymi umiejętnościami, wybrykami pozasportowymi, po prostu wielkiego.

   Daję głowę, że gdy wchodził w symboliczny korytarz, utworzony przez Swansea i swój ukochany Manchester, to większość fanów płakała. Najzwyczajniej. Bezbronnie. - Co będzie dalej? Jak to będzie wyglądać? Dalej będziemy wielcy? - z pewnością fani Czerwonych Diabłów wyrywają sobie włosy, zadając powyższe pytania. Przyszedł David Moyes - Szkot równie charakterny, jednak zastąpić takiej legendy po prostu nie zdoła. Może co najwyżej - zająć jego miejsce. Cóż, pożyjemy to i zobaczymy.


   Manchester United w lidze zdeklasował rywali, w Lidze Mistrzów zaprezentował się lepiej niż Real Madryt, jednak przegrał. Jak twierdzi większość bezstronnych kibiców - zostali w tym wypadku pokrzywdzeni (kontrowersyjna czerwona kartka Naniego). Jak mawia klasyk - trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść niepokonanym. Sir Alex Ferguson prawdopodobnie słucha zespołu Perfect, bo dobrze o tym wiedział.


_________________________________________________________________________________


Blogową gablotę sukcesów i charakterystycznych momentów Fergusona w United sporządził na potrzeby mojego spóźnionego felietonu Kamil Rogólski, któremu serdecznie dziękuję.

1986
- 6 listopada, pracę rozpoczyna Alex Ferguson

1990
Pierwsze trofeum dla szkockiego menedżera: Puchar Anglii, a także Tarcza Dobroczynności, ale podzielona z FC Liverpool po remisie (1:1)

1991
MU wraca na europejską arenę, wygrywa Puchar Zdobywców Pucharów (2:1 z FC Barcelona) i Superpuchar Europy

1992
Kolejne trofeum - Puchar Anglii, do MU, grudzień -  z Leeds United na Old Trafford trafia Eric Cantona

1993
Pół roku po przybyciu Cantony MU zdobywa mistrzostwo Anglii, a później zdobywa Tarczę Dobroczynności

1994
MU zdobywa pierwszą podwójną koronę: mistrzostwo i Puchar Anglii. Na deser klub zdobywa Tarczę Dobroczynności

1995
- styczeń, słynny atak Cantony na kibica Crystal Palace - cios kung-fu, po którym Francuz zostaje zawieszony aż na 9 miesięcy

1996
Kolejna podwójna korona + Tarcza Dobroczynności

1997
Czwarte mistrzostwo Anglii w latach dziewięćdziesiątych. Kilka tygodni później Eric Cantona kończy piłkarską karierę. MU zdobywa Tarczę Dobroczynności

1999
Mistrzostwo Anglii, Puchar Anglii, Liga Mistrzów i Puchar Interkontynentalny. Jeden z najlepszych sezonów w historii klubu z Old Trafford.  Liga Mistrzów zdobyta w nieprawdopodobnych okolicznościach. Po wielkich sukcesach królowa Elżbieta II nadaje trenerowi Fergusonowi tytuł szlachecki

2000
Kolejne mistrzostwo kraju

2001
MU zdobywa trzeci raz z rzędu tytuł najlepszej drużyny w Anglii. Sir Alex Ferguson stał się pierwszym trenerem w historii, któremu udała się ta sztuka. Ogłasza, że po zakończeniu sezonu 2000/2001 zakończy karierę, po czym zmienia zdanie

2002
Za 30 mln funtów na Old Trafford przybywa Rio Ferdinand z Leeds United. Do tej pory to najwyższy transfer w historii klubu

2003
Manchester United odzyskuje mistrzostwo Anglii i zdobywa Tarczę Wspólnoty (zmieniona nazwa Tarczy Dobroczynności) 16 sierpnia - Cristiano Ronaldo rozgrywa swój pierwszy oficjalny mecz w barwach Czerwonych Diabłów. Po jednym z meczów sezonu dochodzi do nieprzyjemnego incydentu. Sir Alex Ferguson kopie leżący na murawie but, który nieszczęśliwie trafia w czoło Davida Beckhama. Trener dostał burę od samej Victorii Beckham.

2004
Po raz jedenasty MU zdobywa Puchar Anglii, pokonując  w finale Millwall (3:0)

2005
Klub przejmuje amerykański biznesmen - Malcolm Glazer, który wyłożył 800 mln funtów. Manchester United nie wychodzi z grupy Ligi Mistrzów. Uznaje wyższość Villareal, Benfiki i Lille

2006
Drugie w historii zwycięstwo w Pucharze Ligi

2007
Szesnaste mistrzostwo Anglii w historii klubu i Tarcza Wspólnoty

2008
Do gabloty na Old Trafford trafia kolejny puchar Ligi Mistrzów po pokonaniu w dramatycznych okolicznościach Chelsea Londyn na moskiewskich Łużnikach. Łupem ekipy Fergusona pada również Puchar Interkontynentalny. Ryan Giggs rozgrywa swoje spotkanie w barwach MU numer 760, bijąc dotychczasowy rekord Bobby'ego Charltona

2009
Mistrzostwo Anglii i Puchar Ligi. MU przegrywa w Paryżu finał Ligi Mistrzów z Barceloną (0:2). 11 czerwca  - Manchester United akceptuje ofertę kupna, którą złożył Real Madryt za Cristiano Ronaldo. Kwota transferu wyniosła 80 mln funtów (93,2 mln euro). Malcolm Glazer - właściciel MU - twierdzi, że Sir Alex Ferguson zezwolił na transakcję

2010
Manchester United zdobywa Puchar Ligi. Ferguson rozmyśla o zakończeniu kariery, ale nie podejmuje decyzji o rezygnacji.

2011
MU zdobywa dziewiętnaste mistrzostwo Anglii. W finale Ligi Mistrzów Manchester United po raz kolejny musi uznać wyższość Barcelony(1:3). W kolejnej edycji Champions League klub nie wychodzi z grupy. Zajmuje trzecie miejsce za Benficą Lizbona, FC Basel i przed Otelulem Galati.

2012
Manchester United w dramatycznych okolicznościach przegrywa walkę o tytuł mistrzowski z rywalem zza miedzy - Manchesterem City. Do zespołu trafia Robin van Persie za 23 mln funtów z Arsenalu Londyn.

2013
Czerwone Diabły odpadają w 1/8 finału Ligi Mistrzów z Realem Madryt po kontrowersyjnej decyzji tureckiego sędziego. MU zdobywa dwudziesty tytuł mistrza Anglii jako pierwszy zespół w historii. Jest to trzynasty tytuł odkąd na ławce trenerskiej zasiada Sir Alex Ferguson. 8 maja - Boss podejmuje ostateczną decyzję o rezygnacji z funkcji pierwszego trenera drużyny Manchester United 


3 komentarze:

Przy zeszłorocznym remisie punktowym ktoś dokonał podsumowania punktowego "co by było gdyby sędzia nie popełnił błędu". Z nigo wynikało że mistrza powinno mieć United. a tutaj link do tabel z tegorocznych rozgrywek do 30 kolejki. http://www.debatabledecisions.com/english-premier-league-tables.
postaram się poszukać zeszłorocznych danych i artykułów

Nie wiem czy jesteś dziennikarzem czy nie, ale spójrz proszę na te zadania:
"Tak, jestem w opozycji, co nie może mi pozwolić na bycie nieobiektywnym. Nie mam prawa twierdzić, że Ferguson nie jest trenerem wybitnym. "

I teraz pomyśl jak lepiej by to brzmiało jakbyś zamienił je na takie bez tylu "nie".
Pozdro ;)

Chodzi o to, że jestem w opozycji, bo go nie lubiłem. Jednak jest to wybitna postać trenerska, nie mogę temu zaprzeczyć ;)

Prześlij komentarz

Wszystkich czytelników komentujących Nasze artykuły, prosimy o podpisywanie się pod swoimi wypowiedziami, nie używania wulgaryzmów i o brak spamowania. Zastrzegamy sobie prawo do usunięcia wybranego - niestosownego - komentarza.

Redakcja.